Světovou zdravotnickou organizaci řídí člověk, který lže o Gaze a jeho vzorem je Čína
„V Gaze hladoví dva miliony lidí,“ prohlásil 17. května Tedros Adhanome Ghebreyesus, šéf WHO, tedy Světové zdravotnické organizace. Stalo se tak na summitu v Ženevě, kde se sešli ministři zdravotnictví všech zemí, aby zhodnotili uplynulý rok a podepsali další dohody o spolupráci.
Shodou okolností ale ten samý týden vyšla zpráva o situaci v Gaze od jiné agentury OSN, od Populačního fondu OSN (UNFPA) a ta uvádí čísla zásadně odlišná. Podle této agentury zaměřené hlavně na ženy, žije nyní v Gaze 1,9 milionu lidí, z čehož nedostatkem jídla trpí 470 000 z nich. Máme zde tedy situaci, kdy dvě agentury OSN nám dávají zcela odlišná čísla. Zpráva UNFPA je přitom velmi detailní a mimo jiné uvádí, že nejvíc ohroženo je 30 000 žen těhotných nebo kojících. 11 000 těhotných žen je dokonce na pokraji hladomoru. Další alarmující částí zprávy jsou statistiky domácího násilí včetně sňatků dětí, tedy malých holčiček. Obojí je v Gaze na strmém vzestupu bez možnosti žen a dívek najít zastání a spravedlnost. Děti a dívky tvoří přitom téměř polovinu obětí sexuálního násilí. Zpráva také uvádí, že se navýšil počet žen a dívek, které zde páchají sebevraždu. Jen za poslední tři měsíce jich bylo 43.
Ale zpět k šéfovi WHO, který tvrdí, že hladovějících jsou dva miliony. Toto je zjevná lež a těžko říci, proč ji Tedros použil. Pomůže to k získání více peněz pro Gazu? Možná…
Peníze však problém nejsou, když se člověk podívá na stovky milionů dolarů, které do Gazy každý rok plynou, tak v přepočtu na obyvatele by měl každý Gazan bydlet v mrakodrapu. Největším dárcem je tradičně Katar, který je zároveň sponzorem Hamásu. Sami Palestinci mají dokonce svoji speciální agenturu OSN - UNRWA. To nemá žádný jiný národ na světě. Problém je, že často se pomoc vůbec nedostane k potřebným. To nic nemění na faktu, že Izrael pomoc nyní blokuje, a že Tedros mystifikuje.
Tedrose sleduji už od dob covidu. Jeho osoba je totiž velmi rozporuplná. Stejně jako byla v covidových letech otřesena důvěryhodnost WHO – Světové zdravotnické organizace. Důvodem byl postoj WHO ke koronavirové epidemii. Kritici poukazují na propojení WHO a Číny. WHO se tehdy přezdívalo Wuhan Health organization. Ve světě běžely petice na odvolání Tedrose a USA zastavily svoje finanční příspěvky. Většina kritiky mířila přímo na osobu generálního ředitele WHO.
Tedros oplýval obdivem k čínským komunistům už dávno předtím, než se vůbec
dostal do čela etiopských ministerstev.
Tedros je prvním generálním ředitelem WHO, který nemá medicínské vzdělání. Oproti tomu má ale bohatou politickou kariéru. V letech 2002 – 2012 byl ministrem zdravotnictví etiopské vlády. O od roku 2012 do roku 2017 byl dokonce etiopským ministrem zahraničí. Právě v těchto funkcích si udělal významné kontakty na důležité představitele ze zahraničí. Ti mu posléze pomohli ke zvolení do čela WHO. „OSN a jeho jednotlivé agentury nejsou a nikdy nebyly plně neutrální, ale implementovaly často agendu vlivných států,“ říká publicista Radovan Dluhý-Smith z Palackého univerzity v Olomouci, který také v OSN v minulosti pracoval jako konzultant. A dále dodává, že „například i rozvojová pomoc je někdy vázána na to, jak členové Rady bezpečnosti OSN hlasují.“
Kdo se trochu zajímá o Afriku ví, že velká část černého kontinentu je prodaná Číňanům, čínské firmy skoupily, co se dalo včetně přírodních zdrojů a nerostných surovin. Africké trhy jsou zaplaveny čínskými výrobky a Čína si koupila i mnoho afrických představitelů. Jednou ze zemí, která se v čínských spárech ocitla nejvíc, je vedle Angoly či Demokratické republiky Kongo právě Etiopie. Post ministra zahraničí – tedy Tedrose – byl tedy pro čínsko-etiopské vztahy zásadní.
Jenže Tedros oplýval obdivem k čínským komunistům už dávno předtím, než se vůbec dostal do čela etiopských ministerstev. Do čela těchto významných institucí se nedostal jen tak, pro svoje výjimečné schopnosti, ale proto, že byl členem politbyra etiopské radikální marxistické strany Tigrajské lidově osvobozenecké fronty (TDLF). Ta dlouhodobě sympatizuje s ČLR a obdivuje její autoritářský způsob vládnutí.
TDLF se k vládnutí dostala v roce 1991. Tigrajové tvoří jen šest procent obyvatel Etiopie. Amhary, druhé nejpočetnější etnikum, TDLF prohlásila za absolutní nepřátele. Kvůli krutým praktikám byla v 90. letech TDLF prohlášena Spojenými státy za teroristickou organizaci a dodnes je na světovém seznamu teroristických organizací. Tedros byl jedním z nejvýše postavených funkcionářů strany – byl členem samotného politbyra.
Jako ministr zdravotnictví zadržoval Tedros pomoc pro amharské děti,
které trpěly podvýživou.
Během této doby Tigrajové systematicky Amhary utlačovali a byly reportovány i etnické čistky. V roce 2010 na to dokola upozorňovala například organizace Human Rights Watch. V době, kdy byl Tedros členem vlády, bránila tato vláda dodávkám humanitární pomoci jiným etnikům.
Jako ministr zdravotnictví zadržoval Tedros pomoc pro amharské děti, které trpěly podvýživou. V roce 2007, kdy byla epidemie cholery v amharských oblastech, Tedros jako ministr zdravotnictví prohlásil, že jde jen o průjem a lidé tak nemohli dostat adekvátní pomoc. Na konci jeho působení v čele ministerstva zdravotnictví strádalo 8 milionů Etiopanů hlady a podvýživou. Reportovala o tom například agentura Reuters. Amharské organizace upozorňovaly, že během nadvlády Tigrajů zemřely dva miliony Amharů.
Ale místo, aby Tedros skončil, stal se ještě vlivnějším ministrem zahraničí. Tato skutečnost je v jeho životopise na stránkách WHO zcela opomenuta – či spíše zamlčena.
Není se čím chlubit – okamžitě nechal pozavírat opoziční novináře a aktivisty. Mnozí utekli do Jemenu. Jenže Tedros neváhal a vyjednal s jemenskou vládou, že mohou být zatýkáni i v Jemenu a předávání do Etiopie, kde byli často odsouzeni k trestu smrti.
V roce 2016 vypukly v Etiopii protesty proti vládě, jíž byl Tedros členem. Bouřili se hlavně farmáři, jejichž půda měla být zabrána kvůli budování nové infrastruktury. Policie do nich začala střílet, podle HRW bylo zabito 500 lidí. Tedros vyhlásil stav nouze a policie zatkla 70 000 lidí. Tato situace donutila k exilu další přední novináře.
Během doby, kdy byl Tedros ministrem zahraničí, začala Etiopii ovládat naplno Čína. 70 procent všech investic pocházelo z Číny. Čínské firmy stavěly sinice, ale také mediální centra – centra propagandy. Etiopie se stala malou Čínou – vláda jedné strany, masivní porušování lidských práv, propaganda.
Tedros šel v kariéře dál – až do čela WHO. V době, kdy byl zvolen, se WHO potýkala s mnoha korupčními skandály. Na cestovní náklady šlo víc peněz než na zdravotní péči.
Hlavním podporovatelem Tedrose při jeho zvolení byl druhý největší dárce peněz – Nadace Billa a Melindy Gatesových. V roce 2018 Gatesovi darovali WHO 228 milionů dolarů, USA darovaly 281 milionů. Kritici tvrdí, že Gatesovi se snaží získat podporu WHO pro svoje farmaceutické firmy a vývoj a prodej očkovacích vakcín. Tedros byl zvolen do čela WHO v roce 2017. V čele jeho kampaně stál slogan „Je na čase, aby nyní Afrika vedla WHO“. Poněkud se opomnělo, že onen africký kandidát stál v čele vlády, která má na svědomí víc životů a větší porušování lidských práv než jakákoliv jiná africká země.
"Tedros opakovaně chválil čínské úřady za transparentní a zodpovědný přístup
ve věci neznámé nové nákazy, bez ověření skutečností.“Kateřina Procházková, Sinopsis
Je zřejmé, že i v čele WHO pokračuje jeho přátelství s Čínou. Nikoho asi nepřekvapí, že když přišel nástup koronavirové epidemie, papouškoval Tedros postoej Číny. „Prvním významným “přešlapem” v boji s wuchanským virem (tedy covidem 19) bylo to, že WHO kriticky neprověřovala oficiální data z ČLR, přestože se ví, že bývají většinou zavádějící či nepřesná. Tedros opakovaně chválil čínské úřady za transparentní a zodpovědný přístup ve věci neznámé nové nákazy, bez ověření skutečností,“ říká Kateřina Procházková ze Sinopsis. Ještě 14. ledna 2020 opakoval Tedros čínské tvrzení, že není prokázáno, že by nemoc byla přenosná mezi lidmi. Teprve 23. ledna, tj. poté, co čínská vláda začala provádět (zjevně opožděná) drakonická opatření, WHO uznala, že nemoc je přenosná mezi lidmi a doporučilakontroly pasažérů přilétajících z Číny. 28. ledna během své návštěvy Pekingu a setkání s generálním tajemníkem a prezidentem Si však Tedros stále ještě epidemii podceňoval (odmítal vyhlásit nouzový stav) a nekriticky obhajoval jednání a postupy ČLR. Jedním z největších kritiků WHO byl a je americký prezident Trump. USA už během covidu zastavily finance pro WHO.
Pokud existuje nedůvěryhodná agentura OSN, je to právě WHO. A zůstane nedůvěryhodnou, dokud bude mít šéfa, kterého má.
Foto: WHO
Líbí se vám naše práce? Práci Reportérek můžete podpořit předplatným na webu www.reporterky.cz nebo zasláním libovolné částky na č.ú. 266867891/0600. Děkujeme!
Diskuze
Přidat komentář